Мінсоцполітики обіцяє до середини літа підготувати порядок монетизації соцвиплат

Сьогодні пільгами в Україні користується чверть населення, а соцвиплати отримують не тільки бідні, а й забезпечені люди. Тому, необхідно невідкладно змінити законодавство таким чином, щоб під час призначення соціальної допомоги враховувався майновий стан її отримувачів. Крім того, вже у червні-липні 2017 мають бути завершені реєстри соцдопомоги та введено офіційний порядок монетизації пільг.

За словами експертів, чверть населення України сьогодні користуються пільгами, але далеко не всі дійсно їх потребують.

Зараз в нашій країні більше 10 млн осіб користуються пільгами. У той же час, Мінсоцполітики обліковує аж 18 млн 710 тис. пільговиків, оскільки деякі українці отримують не одну, а відразу декілька пільг. Крім того, за даними січня 2017 року, 40,7 % домогосподарств отримали від держави субсидії, а ще є мільйони тих, хто отримує виплати по інвалідності, внутрішньо переміщені особи та сім’ї з дітьми. Разом на всіх пільговиків держава виділяє сотні мільярдів гривень

Наразі неможливо точно підрахувати, скільки коштів держава витрачає на пільги, соцвиплати та субсидії, оскільки немає єдиного реєстру пільговиків.Одна особа може бути одночасно занесена у декілька таких баз, і вся ця інформація не звіряється не лише всередині соціальної сфери, але й між різними відомствами загалом.

В підсумку, всі гілки влади – і народні депутати, і міністерства – дотримуються тієї думки, що потрібна монетизація, верифікація й оцінка добробуту людини, але немає єдиної позиції щодо того, як цього правильно та швидко досягти.

Верифікація, тобто перевірка отримувачів соцвиплат, – це одне з ключових управлінських рішень на шляху реформування соціальної сфери.

Питання верифікації треба розглядати з двох точок зору. Перша – це «відловлювання» шахраїв і тих, хто не має права на соціальні виплати, відповідно до діючих критеріїв. Друга, що, за результатами верифікації, тобто перевірки отримувачів соцдопомоги, повинні бути вжиті заходи для посилення адресності, зміни критеріїв надання допомоги.

Станом на сьогодні 80 % отримувачів пільг вже проходять перевірку на наявність додаткових активів і отримання доходу.

Крім того, ситуація з пільгами могла б змінитися в кращу сторону, якщо б в Україні запровадили монетизацію, тобто люди, наприклад, сплачували б за транспорт чи комунальні послуги в повному обсязі, й отримували б грошову компенсацію на руки. При цьому, політики досі не дійшли згоди щодо того, яким чином люди повинні витрачати ці кошти: лише за призначенням чи на власний розсуд?

За інформацією Мінсоцполітики, нещодавно було ухвалено закон, що дасть можливість частково монетизувати пільги та соцвиплати, а сам порядок монетизації та розмір виплат має бути розроблений вже до 1 липня.

Джерело: ІСЕД

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *